ROBOTORIZÁCIÓ

Valamikor régebben írtam már erről (3 éve talán?), mert fixa ideálom, hogy egy adott időn belül a robotok bizonyos szempontból a szakmunkások életét is meg fogják könnyíteni.

Ez alatt elsősorban azt értem, hogy olyan elérhető áron lesznek majd különböző eszközök, nevezzük őket egyszerűen robotoknak, amiket akár otthonról kényelmesen, egy joystickkal irányítva például a poros-piszkos munkafolyamatokat elvégeztethetjük vele.

Nem kell korán kelni és időben elindulni a városba. Nem kell a dugó kellős közepén várni, hogy történjen végre valami. Bár ez utóbbit már nagyon jól felhasználom a telefonálások elintézésére. És talán környezeti szempontból sem utolsó a dolog. Kevesebb dugó, több tiszta levegő.

Bevallom nem tudom, hogy ez mennyi idő még, illetve, hogy lesz-e ilyen valaha, de időnként eljátszom a gondolattal, milyen lenne az életem. És hogy milyen lenne a munkamenet egy-egy fázisa, hogyan alakulnának át mondjuk hatékonyság szempontjából.

Akár ki lehetne írni az ajtóra:

“Vigyázz, az ingatlanban automata robot dolgozik! A biztonság érdekében ne kopogjon és semmiképp ne nyisson be a lakásba!”

Vajon milyen fejet vágnának erre, akik jönnének érdeklődni? Jó, mondjuk ezt kiírhatnám csak úgy magától is, és közben videóznám egy kandi kamerával. Szerencsénkre mondjuk sokan nem szoktak kopogni, mert a munka előtt mindig kiírásra kerül, mikor mi fog történni, és a közvetlen szomszédoknak szólunk is.

A minap azonban megint eszembe jutott ez, és éppen az előnyökön gondolkoztam elalvás előtt. Valószínű ennek tudható be a fura álmom is. Sajnos a robot megkergült, elkezdte kalapáccsal csapkodni a falat. Nem reagált semmilyen vészleállító gombra, és távolról sajnos nem tudtam a lakást áramtalanítani (ezt meg kell oldani).

Mire odaértem a 3. kerületbe kocsival, már hatalmas csődület állt az utcán az épület előtt. Rossz érzésem támadt, és amikor felnéztem, láttam, hogy egy jó egy méteres lyuk tátong már a panel falán, és belül egy kalapács folyamatosan tágítja a nyílást. Egy pillanatnyi elismeréssel adóztam az erejének - mert egy kalapáccsal ütötte ezt a vasbetonon fél óra alatt, és milyen jól látszanak a függőleges és vízszintes vasak.

A kocsiban ülve azon gondolkodtam, hogy elsunnyogjak-e vagy mi legyen, amikor egy darab fal ráesett a szélvédőmre… erre szerencsére felébredtem.

De mindenképpen kíváncsi leszek, hogy számunkra elérhető lesz-e hasonló technológia, érdemes lesz-e használni, és ha igen, akkor mikor következik ez be?