EGY KIS TESLA - A WARDENCLYFFE-TORONY

169 évvel ezelőtt a mai napon (július 10-én) látta meg a napvilágot az emberiség történelmének egy leghíresebb feltalálója, Nikola Tesla. Nemcsak rengeteg találmányáról, hanem személyiségéről és személyes történeteiről, vitáiról és barátságairól is rengeteg történet kering. Mindegyik témáról akár több könyvet is lehetne írni. Illetve írtak is.

A számtalan megvalósult találmány mellett legalább annyi megvalósulatlan, illetve befejezetlen projekt is kapcsolódik a nevéhez. Az egyik talán legrejtélyesebb ilyen befejezetlen projektje a Wardenclyffe-torony lehetett.

1901-ben Tesla nekilátott, hogy felépítse Long Island északi részén a hatalmas, fémkupolás tornyot. A célja eredetileg az volt, hogy képeket, felvételeket lehessen küldeni mozgó hajókra, vagy a bolygó bármely pontjára, vezeték nélkül.

Később azonban a feltaláló azt állította, hogy akár energiát is tudna küldeni a Föld bármely pontjára, természetesen vezeték nélkül. És persze ingyenesen. Nem kell hozzá más csak egy adótorony, és a fogadó félnél egy vevőszerkezet, amit megfelelő egyedi hullámhosszra állítanak be.

A torony maga egy kb. 57 m magas fából készült szerkezet egy kb 20 m átmérőjű kupolával a tetején, ahova falépcső vezetett fel. Ez az ami látható volt. De nagy építkezések folytak a föld alatt is. Lefelé épült még egy kb 37 m mély akna is, amelynek az aljáról alagutak indultak észak, dél, kelet és nyugat felé. Az alagutak valószínűleg a birtok peremén végződtek.

A projektet Tesla nagyon titokban tartotta. Az építőmunkásokon kívül senkit nem engedett a területre, arra hivatkozva, hogy veszélyes ott tartózkodni. Így nem nagyon tudunk semmi konkrétat arról, hogy belül hogy nézhetett ki. A működéséről sem igen készültek sajnos feljegyzések. Ami bizonyos, hogy Tesla a Földet tartotta az elektromos áram továbbítására a legjobb eszköznek, az antennából sugárzott energia nagy része ugyanis elvész.

Az építkezés igen költségesnek bizonyult, és egy idő után Tesla nem talált támogatókra, anyagi forrásai elapadtak. Így a projektet abba kellett hagyni, mielőtt az igazán elkezdődhetett volna, azaz mielőtt a szerkezet akár egyszer is működésbe léphetett volna. A területet végül eladták és a híres torony 1917-ben lebontásra került.

Így múlik el a világ dicsősége. Már sosem tudjuk meg, hogy a Wardenclyffe-torony valóban működőképes lett-e volna.