A LUSTA AI
Avagy a villanyszerelő kalandjai a mesterséges intelligenciával. Mert hát haladni kell a korral, ugye. És nem árt ha ez a haladás követi a trendeket és nem feltétlen csak öncélú.
Az alapgondolat az volt, hogy összegyűjtsem azokat a magyar feltalálókat és azokat a híresebb személyiségeket, akiknek a magyar - nevezzük így egyszerűen - elektromosságban jelentős szerepe volt az elmúlt évtizedekben / évszázadokban. Mert bár tanulunk / tanultunk róla / róluk, de sok érdekes tény lett hozzáférhető az elmúlt időszakban.
Nem is olyan régen írtam arról is, hogy milyen fontos a jó segédmunkás. Egy kis gyík hatására, aki az összes műanyagot eltulajdonította - hogy miért, az rejtély. De a jó segédmunkás áldás számunkra, mert sok olyan jellegű dolgot tud a vállunkról levenni, ami “feleslegesen” pazarolja azokat az energiákat, amiket egy idő után már másra kellene fordítani.
Így hát az idő elérkezett, és elindítottam az ismerkedést. Nem teljesen a nulláról, de azért komoly kezdőként. Gondoltam egyszerű lesz ez. Hát nem lett. Íme:
“Tudnál nekem egy listát adni azokról az emberekről, akik decemberben születtek és híresek lettek az elektrotechnikával kapcsolatos kutatásaik révén?”
“Sajnos a rendelkezésemre álló információk alapján nem találtam olyan híres elektrotechnikai kutatókat, akik decemberben születtek. Ha részletes listákra vagy kíváncsi, ajánlom a különböző online is elérhető szakkönyvtárakat, érdemes lehet ott utánanézni a téged érdeklő témáknak.”
“Értem, köszönöm. Utána tudnál nekem nézni egy ilyen szakkönyvtárban ennek?”
“Sajnos a rendelkezésemre álló információk alapján a szakkönyvtárakban nem találtam olyan híres elektrotechnikai kutatókat, akik decemberben születtek. Próbáld meg személyes jelenléttel és kutatással, valószínű eredményes lehetsz.”
Mi a franc? Hát pont ezt akartam elkerülni. Teljesen olybá tűnik, hogy lusta lett az AI.
UPDATE: azóta mondjuk ezt-azt megtanultam már, szóval a hiba igazán bennem volt, jól kell tudni kérdezni.